Pinned Fransız tüy dökümü Hastalıgı Tedavisi (g0rky06)

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

Yeni temamız siz değerli üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için hizmete açılmıştır. Hayırlı olsun.

Lütfen Konu açarken doğru bölüme açmaya dikkat ediniz.

• Fransız tüy dökümü Hastalıgı Tedavisi (g0rky06)

Merhaba Arkadaşlar,
    Sizlerin istekleri ve mesajlarınız üzerine Ankara Üni. veteriner fakültesinden Prof . dr 'dan aldığım reçete ile ve birazda kendi çabamla kuşumun tüy dökümünü kurtardım bunuda sizlerle paylaşıyorum.

-Öncelikle bu hastalık nedir nasıl teşhis konulur kısaca onu belirteyim;

*Kuşlar yavruyken başlar bu hastalık ve sürekli tüyler dökülür, kanama olur.Dökülen tüylerin yerine bazen yenisi çıkar bazende biçimsiz olarak çıkar ve kısayken tekrar düşer.

Tedavi:

Bu tedavi 3 aşamadan oluşmakta ;

NOT:Öncelikle kuşta iç hastalık var ise ve bu film çekilerek kontrol edilmesi gerekli.

1. Antibiyotik olarak MİKOSTATİN SURUP ile başlıyoruz. (7 gün)

Agızdan 3 damla
    Suluguna 0,5ml (yarım suluk)

2. Aşama kuşumuzu kontrol ediyoruz kanama varmı dökülme varmı ? Halen devam ediyorsa 2. antibiyotik olarak ;

-- Baytril 50 mg tablet kullanımına başlamalıyız--

Bu tedavi 10 gün sürecek
    *1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp agızdan 1 damla
    *Suluguna ise 1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp suluguna 1ml.

Antibiyotik tedavimiz bittikten sonra kuşumuza vitamin takviyesi yapacagız

-Brewer's Yeast (Bira Mayası) Günlük suluguna 1/8 oranında karıstırıcagız
    -Agızdan ise hergün 3 damla verebilirsiniz
    -Evinizde bulunan vitamin damlalarınıda bununla beraber kullanabilirsiniz

Bu tedavi süresince kuşu asla salmayacagız sevgimizi eksik etmiyecegiz ve en önemlisi kuşumuzun kanatları ve kuyrukları döküldügünde ve kanama oldugunda hemen BATİKON ile pansuman yapmamız ŞART ..(Batikon çay tabagına su koyucaz 3 damla damlatıcaz )

Ve tüm bunlara ek olarak ara ara kuşunuza sarımsak suyu vermeniz faydalı olacaktır.

Ve benım kendi kuşumun ilk hali ve son hali ve evimde bulundurdugum ilaçlarım:

BU KONUDA ANLATILAN HİÇBİRŞEY ALINTI DEGİLDİR. KENDİ TEDAVİ YÖNTEMİM VE KENDİ BİLGİLERİMDİR. LÜTFEN EMEGE SAYGI GÖSTERELİM TEŞEKKÜRLER .

Arkadaşım Çok Sağol. Aynı senin muhabbet kuşunun benzeri bende var. Kanatları, kuyruğu resimdeki kuşa benziyor. Aynı hastalık onda da var. Başka muhabbet kuşum da var ama ben hasta olan kuşu çok seviyorum. Veterinere götürdüm vitamin verdi ama bir işe yaramadı. Ek olarak bendeki muhabbet kuşu (fındık) 2 günde bir ferç gelmiş gibi hareket edemiyor. iki saat sonra düzeliyor. Senin tedaviyi uygulayacağım. Sarımsak suyunu nasıl veriyoruz onu da açıklarsan sevinirim. Allah razı olsun

fatih100 wrote:

Arkadaşım Çok Sağol. Aynı senin muhabbet kuşunun benzeri bende var. Kanatları, kuyruğu resimdeki kuşa benziyor. Aynı hastalık onda da var. Başka muhabbet kuşum da var ama ben hasta olan kuşu çok seviyorum. Veterinere götürdüm vitamin verdi ama bir işe yaramadı. Ek olarak bendeki muhabbet kuşu (fındık) 2 günde bir ferç gelmiş gibi hareket edemiyor. iki saat sonra düzeliyor. Senin tedaviyi uygulayacağım. Sarımsak suyunu nasıl veriyoruz onu da açıklarsan sevinirim. Allah razı olsun

Ne demek inş iyileşir . Sarımsak suyunuda ister hazır alın isterseniz siz bi kavonozun içinde sarımsagı bekletın suyunu ıcırin

Merhabalar. Yazınızı okudum fakat anlayamadığım yerler oldu açıklayabilirseniz sevinirim. Öncelikle reçetenizde flasgly isimli ilaç var onu kullanmayacak mıyız? İkincisi mikostatin için antibiotik demişsiniz fakat eczane antibiotik olmadığını iletti. Üçüncüsü ilaçlarınızın arasında nidazol' u gördüm bu ne işe yaramaktadır. Son olarak ise; ''Brewer's Yeast (Bira Mayası) Günlük suluguna 1/8 oranında karıstırıcagız
    -Agızdan ise hergün 3 damla verebilirsiniz'' demişsiniz fakat bira mayasını solgar marka tablet olanlardan almışsınız sarırım. Bunu damla olarak nasıl kullanacağım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Veterinerle görüştüğümde kuşu kendi haline bırakın dediler ne olduğunu anlamadılar bile. Sizin yönlendirmelerinize göre ilaç tedavisine başlayacağım. Şimdiden teşekkürler.

isilsarigul wrote:

Merhabalar. Yazınızı okudum fakat anlayamadığım yerler oldu açıklayabilirseniz sevinirim. Öncelikle reçetenizde flasgly isimli ilaç var onu kullanmayacak mıyız? İkincisi mikostatin için antibiotik demişsiniz fakat eczane antibiotik olmadığını iletti. Üçüncüsü ilaçlarınızın arasında nidazol' u gördüm bu ne işe yaramaktadır. Son olarak ise; ''Brewer's Yeast (Bira Mayası) Günlük suluguna 1/8 oranında karıstırıcagız
    -Agızdan ise hergün 3 damla verebilirsiniz'' demişsiniz fakat bira mayasını solgar marka tablet olanlardan almışsınız sarırım. Bunu damla olarak nasıl kullanacağım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Veterinerle görüştüğümde kuşu kendi haline bırakın dediler ne olduğunu anlamadılar bile. Sizin yönlendirmelerinize göre ilaç tedavisine başlayacağım. Şimdiden teşekkürler.

Merhabai
    1. sorunuz. Reçeteyi prof. yazdı görsellik amaçlı düşünebilirsiniz. Reçete yazıldıktan sonra ilacı degistirdi doktor tekrar reçeteye gerek duymadık.
    2.İnsan ilaçları kuşlar için kullanıldıgında antibiyotik gibi oluyor oyüzden öyle yazdım.
    3. Mikostatin ve nidazol biri iç hastalıkları biri ise mantar için kullanıyor eczane daha detaylı bilgi verir şuan ilac yanımda degil okuyamadım recetesini
    4.Brewer's yeast insanlar için satılan hap şeklinde 8 e bölüyorsunuz sulugunda karıstırıyorsunuz agıza 3 damla verseniz yeter.
    Veterinerler kuş hakkında fazla bilgi sahibi degiller onlar genelde büyükbaş

French mont yani fransız tüy dökümü hastalığı kronik ve nesillere aktarılan bir hastalıktır.Buna polyoma adında bir virüs yol açmaktadır ve tedavisi yoktur arkadaşlar bu şekilde altından french montlu yavru gelen anaçları ve çıkan yavruları (tüy konusunda sıkıntı çıkmayan yani taşıyıcılarda)eşe atılmamalıdır.Bu tür hasta kuşa B vitamini ağırlıklı beslenme ve vitamin tedavisiyle destek verilir.

Hocam Merhaba,

Benim kuşumda da aynı hastalıktan var. Veterinere götürdüm fransız tüğ dökümü olabilir mi dedim. Öyle bir hastalıktan haberi bile yoktu. Bildiğiniz gidip çöpe 40tl atmış gibi oldum. Daha öncedende kullandım sera vitamin verdi :/ Neyse; Hocam bira mayasını ağızdan 3 damla olarak nasıl vericez? suyuna 1/8 oranında karıştırıyoruz ama agızdan 3 damla nasıl oluyo?

Birde 2 ilacı 1. ile birliktemi kullancaz. 1. sonuc vermezse?

Memo wrote:

Hocam Merhaba,

Benim kuşumda da aynı hastalıktan var. Veterinere götürdüm fransız tüğ dökümü olabilir mi dedim. Öyle bir hastalıktan haberi bile yoktu. Bildiğiniz gidip çöpe 40tl atmış gibi oldum. Daha öncedende kullandım sera vitamin verdi :/ Neyse; Hocam bira mayasını ağızdan 3 damla olarak nasıl vericez? suyuna 1/8 oranında karıştırıyoruz ama agızdan 3 damla nasıl oluyo?

Birde 2 ilacı 1. ile birliktemi kullancaz. 1. sonuc vermezse?

Suluğunda karıştırdıgınızı agızdan 3 damla damlatın.

yok biri bitcek birini kullancaksınız

Yüksel ÇAKIR wrote:

Bende araştırmıştım bir ara bu virüsün kesin olarak tedavisi yok deniliyor hayvan virüsü taşıyor fakat bağışıklık sistemini sağlam tutarak muhabbet kuşunun daha kaliteli hayat geçirmesi sağlanıyor diye biliyorum.

Yüksel ÇAKIR wrote:

Senin bu şekilde hayvanı tedavi ettirmen etmen sana öbür dünyada mutlaka getirisi olur.Hayvanı ölüme terkedenlerde var sonuçta.

evet abi teşekkürler güzel yorumun için ben çok araştırdım profosorle herkez gidip konuşamıyor bizzat odasına götürdüm kuşumu ilgilendi saolsun sonuç olumlu oldu. Herkez tedavisi yok diye yayınlıyor ama allahtan ümit kesilmeyince olumlu sonuclar alınabiliyor

Hocam, tekrar merhaba,

Mikostatili aldım hocam 3 gündür, ağızdan 3 damla damlatmaya çalışıyorum ama kuşum ele alınmayı pek sebmiyor çırpınıyor felan 3 damla belki olmuyordur beklide 3 damladan fazla oluyordur. Bir problem olur mu? birde suluğuna koyuyorum yatım suluğa 0.5. tüğ dökülmesi durdu gibi 3 gündür kafesinde hiç dökülmüş tüğ görmüyorum ama hala kaşınıyor. Bir de 2. evcil hayvanlar için olan antibiyotikgi Ankaradan nerden aldınız? Baktım bulamadım da. Teşekkür ederim.

çok teşekkürler. ben hala lalanın bu hastalıkta olup olmadığını bilmiyorum. kendi gagalayarak yaptı gibi geliyo. kanamalarda başladı. kanat altında neredeyse hiç tüy yok.
    bende ank üni vet fakültesine gittim belki 10 kişi kuşu eline aldı ve hiç bişi demediler. canını yaktılar üstüne üstlük. asla güvenmiyorum vet.lere.

Memo wrote:

Hocam, tekrar merhaba,

Mikostatili aldım hocam 3 gündür, ağızdan 3 damla damlatmaya çalışıyorum ama kuşum ele alınmayı pek sebmiyor çırpınıyor felan 3 damla belki olmuyordur beklide 3 damladan fazla oluyordur. Bir problem olur mu? birde suluğuna koyuyorum yatım suluğa 0.5. tüğ dökülmesi durdu gibi 3 gündür kafesinde hiç dökülmüş tüğ görmüyorum ama hala kaşınıyor. Bir de 2. evcil hayvanlar için olan antibiyotikgi Ankaradan nerden aldınız? Baktım bulamadım da. Teşekkür ederim.

3 4 damladan bısı olmaz zamanla iyileşecektir.

mavişlala wrote:

çok teşekkürler. ben hala lalanın bu hastalıkta olup olmadığını bilmiyorum. kendi gagalayarak yaptı gibi geliyo. kanamalarda başladı. kanat altında neredeyse hiç tüy yok.
    bende ank üni vet fakültesine gittim belki 10 kişi kuşu eline aldı ve hiç bişi demediler. canını yaktılar üstüne üstlük. asla güvenmiyorum vet.lere.

ben profosorlerıyle görüştüm bizzat. Oradaki ögrenciler anlamaz pek

mavişlala wrote:

bide bi sorum daha var. tedavi sonrası kuş uçabilir mi. :(

tamamen düzeldiginde ucabilir. Benimki mesela şuan yüksekten atlayınca kendini yere yavas yavas indiriyor bunun sebebi ise çok kilolu olması ucamadı yaglandı kus