Muhabbet Kuşu Eğitimi Hakkında

Yeni temamız siz değerli üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için hizmete açılmıştır. Hayırlı olsun.

Lütfen Konu açarken doğru bölüme açmaya dikkat ediniz.

• Muhabbet Kuşu Eğitimi Hakkında

Arkadaşlar bir sürü forum gezim.Artık yardım edin lütfenn.
      Herkese merhaba.Bugün sizden muhabbet kuşum hakkında
      bilgiler toplamaya çalışacağım.Bu konuda biraz fazla yazı yazıcam.Umarım
      bana ve muhabbet kuşu besleyen insanlara yardım edebiliriz.

Muhabbet kuşum erkek.Bende 4-5 aydır duruyor.Ben aldığımda petshopa göre 70 günlük civarıydı.
      Muhabbet kuşum bana alıştı gibi ama şu şekilde:
      Beni görünce biraz hareketleniyor.Onla konuşunca özellikle
      kıışşşkışşşşkışşş gibi sesler çıkartınca deliriyor.Kafese elimi sokunca
      elime geliyor.Ama yanımdan ayrılmamazlık yapmıyor.Kuzenimin kuşu odadan
      çıkınca onunla beraber yürüyor arkasından geliyor paytak paytak.Ama
      benimki hep avizeye çıkıyor ve avizeye çıkınca aşağı zar zor
      inerse iner.İnince kafama konuyor saçımla oynuyor.Odadan ayrılınca
      uçup kafama konuyor AMA!!!!! ODADA KİMSE YOKSA .Hep kafesten dışarı
      çıkmak istiyor.Sırtını sevmek istersem sevdirmiyor.Göğsüne doknmak
      istediğimde hemen parmağıma atlıyor.Öptürmesine öptürüyor.Ama biraz
      kaçıyor öpmek isterseniz.Yalnız kalınca hep ötüyor ben yanına gelince
      susuyor veya konuşuyor ağızında bir şeyler geveliyor.Onunla konuşursam oda benle konuşuyor.Salarsam belli bir süre
      yanımda kalıyo sonra direk avizeye çıkıyor.Ne varsa bu avizede.Avizde
      kendini görüyor garip garip hareketler yapıyor.Avize ile konuşuyor.Bana
      alıştı gibi ama dediğim gibi salarsam avizeye çıkıyor.ağızıma girmeyi
      çok seviyor.ağzımı açınca ilk önce dudağımı ısırıyor sonra komple ağızımı giriyor.
      Ağızıma girmeyi seviyor.Alıştırmak için ne yapmam lazım.Hep benle
      olmasını istiyom böyle artık bıktırsın beni yanımda dura dura öyle
      istiyorum ben kuşumu.
      durum böyle aklıma geldikçe daha yazarım !
      KAFESTE OYUNCAK YOK.
    • Öncelikle hocam kuşunuzun size alışması küçük yaşlarda başlar (Yeme düştükten sonra). Bu kuşların eğitimi kolaydır. Tabi aldığınız kuş petshop dan ise alıştırması çok zordur. Yurt dışından ithal olan kuşların ilaçlı olduğu kanaaindeyim. Eğer böyle bir durum yok ise kuşunuz ile daha çok zaman geçirin kesinlikle avuç içine almayın kuşunuzu. Muhabbet kuşları tek kalmayı sevmez eğer kafesinde oyuncak varsa onunla ilgilenir yok ise ve sabit bir şekilde duruyor ise hasta olabilir. Sizin yazdıklarınıza bakacak olur isek kuşunuzlda daha çok vakit geçirin oyuncak almayın eğer eğitmek istiyorsanız ve üreticilerden kuş alın artık almışsınız. Eğitimleri günlük olarak yapın eğer konuşturmak isiyor iseniz günlük olarak ses kayıdınızı yükleyin 1 saat dinetin. 1 hafta içerisinde verim Almanız muhtameldir. Muhabbet kuşu eğitimi sabır isteyen bir iştir bu yüzden sabredin kuşunuzu fazla sıkmayın. Çok fazla gürültülü ortamlarda bulundurmayın. Muhabbet kuşunun eğitimi erken yaşlarda başladıgı için bu saaten sonra eğitmek zor olabilir.

Not : Lütfen konu açarken konu başlıklarına dikkat ediniz.
    • kuşun seni bıktırsın istiyosan yeme düştükten sonra alıcaksın sürekli yanında tutacaksın filmmi izliyosun yanında tut onla izle yemek yerken koy softaya dursun onla insanmış gibi konuş çok zaman geçir sonra kafese kapat 1 gün çıkarma ertesi gün çıkmak için takla bile atabilir :) kuşun erkek olmasına dikkat et erkek olursa konuşturma şansın daha yüksek
    • arkadaşlar cevabiniz için teşekkürler.kuş sürekli avizeye çıkıyor.avize biraz ayna gibi bide sallanıyor onunda hoşuna gidiyor herhalde.kendine bakıp garip hareketler yapıyor. Ben kuşumu avucam alıyorum.çümkü kafese hiç girmek istemiyor.bazen aç bıraksam 1-2 hafta hep elimle beslesem diye düşünüyorum.çünkü kuş büyüdükçe eğitim zorlaşıyormuş dediğimiz gibi.alışamassa sadece beslicem ve bu hiş hoş değil sıkıca bana göre
    • Hocam kuş eğitmek şuanki yaşına göre zordur onunla daha çok eğitim yapmanız gerekmektedir kuşunuz la birlikte daha çok vakit geçirin avuç içine almadan biraz parmağınızda beklesin yem filan verken avuç içinden vermeye çalışın (zorlamadan) kafeste oyuncak varsa kaldırın. Kuşunuz daha çok dışarda tutun zaten size alıştığı zaman kafeste durmak istemez. Kuşunuzu fazla zorladan günlük eğitim yapabilirsiniz mesela kafesin içerisine parmağınızı uzatabilirsiniz üzerine konması için biraz onunla uraşabilirsiniz.

Eş alma konusu gelecek olursanız muhabbet kuşunun yaşına göre eş alabilirsiniz. Zamanla birbirlerine alışırlar. Eş tutarlar ise yavru alabilirsiniz. Eğer kavga durumu olur ise (şiddetli) farklı bir eş almanız gerekebilir. Eğer eş alırsanız kuşunuzu eğitmeniz çok ama çok zordur.