Sabit Üretime Başlayacaklar İçin Öneriler

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

Yeni temamız siz değerli üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için hizmete açılmıştır. Hayırlı olsun.

Lütfen Konu açarken doğru bölüme açmaya dikkat ediniz.

• Üretime Başlayacaklar İçin Öneriler

Kümes

Bir üretimhane şu bölümleri kapsamalıdır;ortalama 16 çifthane,2-3 salma ve 1 yavru bölümü .16 gözlü çifthane size önce belki fazla gelebilir,fakat birkaç yıl içinde ihtiyacınızı dahi karşılamayabilir.
      Çifthanelerin ölçüleri en azından 60 cm en,40 cm boy ve 35 cm derin olmalıdır.Yuvalar çifthanelerin içine veya dışına uygulanabilir.Yuvaların dışarıda olmasının dezavantajı sakarlıkla yere düşürülme ihtimalinin oluşudur.Kuş için yuvanın içeride veya dışarıda olması pek önemli değildir.Gözlerde biri dört köşe diğeri yuvarlak iki tünek bulunmalıdır.Yuvarlak tüneklerin dezavantajlarından biri çok çabuk kayganlaşması,ayak ve parmaklarında şişlikler oluşturmasıdır.Tüneklerin çam olmasında fayda vardır.

Yuvalar

Yuvalarımızı da çam ağacından yaptırırsak çok iyi olur.Ayrıca her iki yanına hava delikleri açılmalıdır.Üreticiler tarafından çok değişik yuva türleri kullanılmaktadır.Bunlardan siz ve kuşlarınız için en pratiği ve sağlıklısı içinde plastik küvetli olanıdır.Özellikle size çok avantajlar sağlar.Kuluçkaya hazır dişi kutu redetmez.Yuva malzemesi olarak gene çam talaşı kullanılırsa çok iyi olur.Bazı dişiler bu talaşı yuvadan atabilirken bazıları dokunmayabilir.Yuvaların şekli ve kümes düzeniniz kuşları temizlik ve kontrol sırasında en az rahatsız edecek tarzda olmalıdır.

Beslenme

İdeal karışımlardan oluşan besi yemlerini”işinin ehli”evcil hayvan mağazalarından temin edebilirsiniz.Kuşlarınızın sağlıklı ve üretimleri verimli ise yemlerinde değişiklik yapmamalısınız.Şayet yemlerinde değişiklik yapılacaksa çok ani değişikliklerden kaçınmalısınız.

Temizlik

Çifthanelerin sürgülerine kedi kumu,talaş rendesi vs.yayabiliriz.Bu seçimi kendi zevkinize göre siz seçeceksiniz.Önemsemeniz gerekli husus,kumlu malzeme kullanılmamalı yoksa kuşlar kendi dışkılarının üzerinde yaşamaya mahkum edilmiş olurlar.
      Yuvaları düzenli olarak temizlemek bir mecburiyrttir.Yavrular uçmadan kısa süre önce temizlemeli,temizlenmediyse en azından tüneklerin altında biriken kakaları alınmalıdır.Kısa bir süre içinde yavrular yuvayı terk edip,altta gezinerek yem isteyecekler veya kendileri arayışa geçeceklerdir.
      Kuşların tedarik edilmesi

Tavsiye olunan hemen çok fazla kuşla başlanılmamasıdır.İki-üç çift kuş yeni başlarken yeterlidir.Gerektiğinde güvenilir şahıs veya mağazalardan tekrar edinebilirsiniz.Bu metodla ilk önce kuşun yapısı ve davranışları konusunda bilgi edinirsiniz.Ayrıca ilk çiftlerinizin yavrularını satıp yeni damızlıklar edinirken sizi maddi olarak zorlamaz.
      İlk kuşlarınızı tecrübeli bir üreticiden temin etmelisiniz çünkü size bu konuda her işte olduğu gibi bir yol gösterici rehber gerekecektir.Gayet tabidir ki bu usta size 100 km.uzklıkta değil,mümkün olduğunca yakın biryerlerden olsun çünkü çok sık iletişim kurmak zorunda kalacaksınız.Bu usta ile iletişiminiz hemen hemen “etle tırnak” gibi olmalı ve sürekli beslenme,bakım,çifthaneler ve diğer malzemeler,üretim metodları,teşhir,yarışmalar vs.konularında sorular sormalısınız.Onu kümesinize davet edip hayvanlarınızı gösterip her konuda fikrini almaya bakın.Onunla çok şey öğrenip çok yol kat edeceksiniz.
      Kuşlarınızın sağlıklarını daha sıklıkla gözleyin.Bir kuşun fiyatı ve kalitesi türüne göre değişebilir.Fiyat ,söz konusu olan kuşun türüne ve sağlığına bağlıdır.Erkekleri yüksek fiyatlarla alabilirken dişiler daha ucuz olabilir.En sağlıklı damızlık kuş kendi ürettiklerimizdir.
      İster acemiler ister ustalar yapılan hataların en başında dört dörtlük vasıflarda damızlık kuş aramalarıdır.Bu çok yanlış düşüncedir.Mesela dişi iri,rengi temiz olup,kafa ve maske hoşumuza gitmeyebilir.Erkek alırken diğer dişi de olmayan vasıflar güzel bir kafa ve iyi bir maske aranır.Diğer konularda zayıf olabilir.
      Renkler

Muhabbet kuşlarında çok farklı renk ve türler mevcuttur.Acemilerin kolay renk ve türlerden başlamalarının faydalı olacağı inancındayım.Bunlar açık yeşil,açık maviigri yeşil ve gridir.
      Ayrıca diğerlerine oranla daha kolay tedarik edilir.En başta basit türleri ideal şekilde üretmeye çalışıp öğrenmeliyiz.Bu çaprazlamalar esnasında kalıtım ile oynayarak kalıtım yasası ile ilgili üreticiye doğru kıyaslama malzemesi kazandırmasıdır.Birkaç yıl bu şekilde üretim yaptıktan,işi bir hayli öğrenip nitelikli normal türler ortaya çıkararak rüştünüzü ispatladıktan sonra,diğer türlere mesela;Lutino,Lacewing,Gri kanatlılar,açık kanatlılar,Res.Alacalar veya Tepelilere geçebilirsiniz.Tabiki gene bu konuda tecrübesine güvendiğiniz bir üreticiden bilgi desteği alarak.
      Üretim

Muhabbet kuşları eğer tam manası ile kuluçka kondüsyonuna girmiş iseler gözlere alınırlar.
      Burada “Kuluçka Kondüsyonu”nedir?Ne değildir?Anlatmakta fayda vardır sanırım.
      Erkek huzursuz,telaşlı ve sürekli uçmaya meyillidir.Gagasıyla tünek ve diğer malzemelere vurarak, gözbebeklerini büyütüp küçülterek normal hareketlerinin dışına çıkar.Diğer erkekler yaklaştığında saldırganlaşırlar.
      Dişi ise çok meraklıdır her tarafı kemirmeye meyilli olup,erkeklerle ilgilenmeye başlar.Telaşlı,huzursuz ve kıpır kıpırdır.Bazı kuşlarda bu tavırları görmeyebilirsiniz.Böyle durumlarda üreticinin hisleri ve tecrübesi ona yol gösterir.Kuluçka kondüsyonu belirtisi göstermeyen dişiyi hızlı ve çok hareketli bir erkeğe atabiliriz.Bu işlemi yaptıktan sonra bir süre daha yanlarında kalıp onları gözlemeli ve onlara hemen güvenip orayı terketmemeliyiz.Gerçekten de henüz kondüsyona girmemiş bir dişi,erkeğe saldırıp çoğu kez öldürebilir.Dişinin,erkeğin kurlarına dayanamayıp karşılık vermesi,aktif bir erkeği kabullenmesi anlamına gelir.
      Dişiye ilgi göstermeyen bir erkeği birkaç gün başka bir gözde yalnız tutabiliriz.Kuluçka için”Tembel”bir erkeği üretime sokmanın bir diğer metodu; dişiyiaktif bir erkekle eşleştirmektir.Bir süre sonra yumurtlayacaktır.Bu aktif erkeğin yanından onu ortalama 8 gün sonra alın.Önceden belirlemiş olduğunuz tembel erkeği dişinin yanına ilk yumurtasından sonra salın.Bu işlemden sonra büyük bir ihtimalle tembel erkek dişiye ilgi gösterecektir.
      Fazla kalın tüylü kuşların makat etrafındaki tüyleri yolunmalı veya makas ile kısaltılmalıdır.Bazı üreticiler hem erkek hem dişinin aynı bölgedeki tüylerini hafifçe çekerek temizleme yolunu seçerler.Erkeklerde bu her kuluçka evresinde tekrarlanmalı,dişilerde ise her defasında gereksiz olup kuluçka esnasında zaten çoğu tüylerini kaybederler.Yağlanmış dişiler kesinlikle üretime alınmamalıdır.Bu tür yağlanmış kuşlarda yumurta sorunları ve ölümleri çok yüksek oranlardadır.
      Erkeklerin yağlanması,dişiyi dölleyememe sorunu olarak ortaya çıkar.Yumurtaların ekserisi döllenmemiş olur.
      KULUÇKA SEZONU

Muhabbetlerde kuluçka yılın her hangi bir bölümü ile kısıtlı ve bağlantılı değildir.Isı ve ışık faktörü kullanılarak yılın her mevsimi üretim mümkün hale getirilir.Bu şekilde yıl boyunca üretim yapabiliriz.
      KAÇ KEZ KULUÇKA?

Bu konuda ki görüşler birbirinden çok farklıdır.Üreticilerin kimi 2-3 batına müsaade ederken,kimi ise kuşlardan verim alındığı sürece devam edilmesi şeklindedir.Ekseriyetle usta üreticilerin şöyle dediklerini duyarız:”Seneye şu erkeği şu dişiyeveya tam tersine eşleştirirsem daha iyi verim alacağımdan eminim”.Bir de siz düşünün olaylar acaba öylemi gerçekleşir.Genellikle beklentiler olmaz ve aksine yavrular bozuk,yumurtalar boş,erkek veya bazen de dişi ölür.Fiyasko gerçekleşir.Bu tür hayaller gerek yoktur.İnsanı boş beklentilere iter ve hüsrana uğratarak bilimsellikten uzaklaştırarak insanın çalışma şevkini dumura uğratır.Sizce de öyle değil mi?Ne dersiniz?
    • Üretime Başlayacaklar İçin Öneriler

Merhaba ben size Azerbaycandan katiliyorum. Cok guzel paylasim olmus tesekkur ederim. Benim de bir cift muhabbet kusum var.disi cok aktif kafesin her yerini kemiriyor, yuvaliqa henuz girmedi ama giris tuneqinden iceri bakiyor ara sira,giris deliqini yuvaliqin disini cok qaqaliyor. Erkek kur yapinca ara bir o da yapiyor. Ciftlesmek icin yatiyor ama iki defa gordum erkek disinin uzerine cikar cikmaz ikisi de tunekden asaqi dusuyorlar sanki yikiliyorlar.tunek yuvarlak olanlardan. Sizce ne zaman ciftlesirler? Ciftlesmek isdedik boyle tunekden yikilmalari normalmi? Yardim ederseniz sevinirim. Usda yardimlarinizi icin tesekkur ederim simdiden Kuslarim da bunlar

MUHABBET KUSU HASDASİ :)
    • Cvp: Üretime Başlayacaklar İçin Öneriler

sahin87 yazdı:

Merhaba ben size Azerbaycandan katiliyorum. Cok guzel paylasim olmus tesekkur ederim. Benim de bir cift muhabbet kusum var.disi cok aktif kafesin her yerini kemiriyor, yuvaliqa henuz girmedi ama giris tuneqinden iceri bakiyor ara sira,giris deliqini yuvaliqin disini cok qaqaliyor. Erkek kur yapinca ara bir o da yapiyor. Ciftlesmek icin yatiyor ama iki defa gordum erkek disinin uzerine cikar cikmaz ikisi de tunekden asaqi dusuyorlar sanki yikiliyorlar.tunek yuvarlak olanlardan. Sizce ne zaman ciftlesirler? Ciftlesmek isdedik boyle tunekden yikilmalari normalmi? Yardim ederseniz sevinirim. Usda  yardimlarinizi icin tesekkur ederim simdiden Kuslarim da bunlar

MUHABBET KUSU HASDASİ :)

Merhaba,
      isterseniz bununla ılgılı konu açarsanız  ilgili bölümde yardım alabilirsiniz